Ulica Piotrkowska w Łodzi

 • Co warto zobaczyć w Łodzi?

  07-04-22

  Łódź to miasto w Polsce, które kiedyś było ważnym ośrodkiem włókienniczym. Od tego czasu rozwinął się tu ważny ośrodek produkcyjny dla przemysłu motoryzacyjnego. Rozrastające się miasto naturalnie poszukiwało swojego centrum kulturowego - miejsca spotkań i zgromadzeń mieszkańców. Ulica Piotrkowska to jedna z najpopularniejszych łódzkich ulic, która śmiało pretenduje do tego miana.

  Ulica Piotrkowska w Łodzi

  Ulica ta jest jedną z najpopularniejszych łódzkich ulic. Jest również znana jako „Złota Mila”, ponieważ po obu stronach znajduje się wiele designerskich sklepów, kawiarni i restauracji. Ulica zaczyna się przy Starym Rynku, a kończy przy dworcu Łódź Fabryczna.

  Ulica Piotrkowska to historyczna ulica Łodzi. To główna ulica miasta i jedna z najważniejszych ulic miejskich w Polsce. Ulica powstała w XIX wieku i była jednym z pierwszych bulwarów w Europie.

  Ulica Piotrkowska to idealne miejsce do zwiedzania i jest na niej wiele rzeczy do zobaczenia:

  Pałac Sztuki (Pałac Zamoyskich), Ratusz Staromiejski (Ratusz Staromiejski, Zamek Cesarski i wiele innych wyśmienitych obiektów z historią.

  Ulica Piotrkowska to główna ulica Łodzi w Polsce. Ma długość około 2,3 km i przecina miasto z zachodu na wschód. Ulica została nazwana „najpiękniejszą ulicą w Polsce” i „najpiękniejszą ulicą w Europie”. Jest to także deptak z wieloma sklepami, restauracjami i kawiarniami. Bardzo popularne miejsce, które jest uczęszczane przez wszystkich mieszkańców - imprezowe centrum miasta.

ulica Piotrkowska

Ulica Piotrkowska - historia

Ulica Piotrkowska to historyczna ulica w Łodzi. Jest to jedna z najstarszych ulic w mieście i pojawiła się się jeszcze przed jego spektakularnym rozwojem.

W XVIII wieku ulica Piotrkowska była wiejską drogą prowadzącą z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego. W 1790 r. przedłużono go do Drogi Warszawskiej i stał się główną drogą łączącą Łódź z innymi miastami. W 1827 roku, kiedy Łódź stała się miastem, ulica Piotrkowska stała się jedną z jej głównych ulic.

W latach 1888-1889, po konkursie na projekt nowego bulwaru wzdłuż Piotrkowa została zmodernizowana i wytyczona jako ulica spacerowa. Po II wojnie światowej ulica stopniowo ulegała postępującej degradacji aż do roku 1990, kiedy to postanowiono ją całkowicie zreorganizować i odnowić.

Obecny stan

Przy zmodernizowanej ulicy zaczęto budować obiekty usługowe i lokale gastronomiczne, dzięki czemu stała się ważnym miejscem spotkań. W takim stanie zobaczymy ją dziś. Jest to bez wątpienia ulica, którą nie sposób nie zwiedzić będąc w Łodzi.


Dodany przez Łódzkie!

Komentarze