Odkryj historię łódzkiego włókiennictwa - Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

 • Co warto zobaczyć w Łodzi?

  01-02-23

  Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest jednym z najważniejszych muzeów w Polsce i stanowi unikalną i cenną kolekcję dzieł sztuki włókienniczej. Muzeum zostało otwarte w 1960 roku, a jego zbiory składają się z kilku tysięcy eksponatów eksponatów, obejmujących ponad 4 tysiące lat historii sztuki i technologii tekstyliów.

  Centralne Muzeum Włókiennictwa pozwala gościom odkryć różnorodność wykorzystywanych materiałów, narzędzi i technik w przeszłych epokach, a także podziwiać piękno dawnych dzieł sztuki tekstylnej. Zbiory muzeum to nie tylko historyczne tkaniny, ale także haftowane obrazy, frywolite dekoracje i ozdobne elementy. Wystawa obejmuje również przedmioty codziennego użytku - od strojów ludowych po marynarki na garnitury.

  Muzeum organizuje regularnie różne imprezy edukacyjne oraz warsztaty dla mieszkańców Łodzi i okolic. Dla dzieci istnieje możliwość udziału w warsztatach "1, 2, 3 – do muzeum idziesz TY!" i "3, 4, 5 w muzeum się wkręć".

  Wystawa Miasto - Moda - Maszyna

  W Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jedną z wystaw stałych jest "Miasto - Moda - Maszyna". Wystawa ta prezentuje przeplatającą się historię miasta i mody z postępującą industrializacją. Znajdziecie tutaj również informacje na temat roli maszyn do szycia we współczesnym świecie mody. Wystawa zaprasza do odbycia podróży po historii polskich tkanin i ich związaną z nią tradycją. Biorący udział goście mają okazję poznania bogactwa materiałów, technik produkcyjnych i stylistyk, które składają się na to unikalne muzeum.

krosno w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Wystawa Sala maszyn w ruchu

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oferuje wyjątkową okazję - możliwość zobaczenia Sali Maszyn w Ruchu. Wystawa ta prezentuje maszyny używane kiedyś do produkcji tkanin, od początku XIX aż po XX wiek. Ekspozycja jest bardzo szczegółowa i obejmuje krosna z przełomu wieków, jak również z lat 70 XX wieku.

Wystawa Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na wystawę stało poświęconą lokalnym mikrohistoriom. Wystawa nosi nazwę „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”. Jej celem jest przedstawienie różnorodnych, osobistych historii dotyczących regionu łódzkiego i jego mieszkańców z lat 1895 - 1985. Na wystawie można obejrzeć fotografie, filmy i dokumenty, poznać losy bohaterów w kontekście zmian gospodarczych i społecznych.


Dodany przez Łódzkie!

Komentarze