Meble do pokoju dziecięcego - cz II

Estetyka

Podobno mówi się, że o gustach nie dyskutuje, a piękno to pojęcie względne. Jednak powinniśmy od najmłodszych lat dbać o zmysł estetyczny malucha. W tym celu na pewno powinno się kilka podstawowych zasad przestrzegać. Podstawowa spraw jest taka, że nie możemy przesadzać z ilością kolorów. Odcień mebli powinien być delikatny, gdy w mocnych kolorach przygotowywane są przykładowo ściany. W swoim pokoju dziecko powinno poczuć się bezpiecznie oraz komfortowo, mieć możliwość relaksu oraz wypoczynku. Zbyt duża ilość barw może być przytłaczająca. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli wybieramy meble białe to i tak dodatki jakie się w nich pojawią mogą tą estetykę zupełnie odmienić.

Druga sprawa będzie taka, żę nie można kierować się modą chwilową. To niestety wygląda tak, że taka moda szybko będzie mijać a nie chce się kupować mebli co parę lat. Lepiej więc wybrać proste formy, uniwersalne kolory. Wybierając meble o klasycznym designie będziemy mieli pewność, żę będą one służyć niemowlakowi jak i też nastolatkowy. Oczywiście zwracajmy uwagę także na detale. Powierzchnia frontów, zaokrąglone brzegi, system domykania, odporność na uszkodzenia, psikusy dzieci. Przy wyborze mebli liczy się właściwie każdy szczegół.

Trendy

Pisząc o meblach do pokoju dziecka pamiętajmy, że to taki rynek, na którym również istnieje. Nie da się nie zauważyć również powrotu do natury. To również świadczy o tym, że rośnie zainteresowanie rozwiązaniami ekologicznymi i chętnie stawia się na odnawialne surowce, których produkcja nie obciąża środowiska. Do łask powróciły meble drewniane, dlatego coraz więcej firm dąży do istotnego na meblach znaczka eko co świadczy o wykonaniu z naturalnych surowców.

Dla rodziców istotne będzie to, że w ekomeblach nie ma substancji szkodliwych i dzięki temu dla dzieci będą one całkowicie bezpieczne, tworzą w domu dobrą atmosferę. Są jednak droższe od mebli z płyty MDF, ale będą znacznie trwalsze i spokojnie długie lata będą służyć.

Szukając mebli dziecięcych można zauważyć, że raczej odchodzi się od tych słodkich dziecięcych kolorów takich jak róż czy błękit na rzecz innych form estetycznych. Rodzice obecnie częściej chcą się decydować na meble białe, naturalne drewno. Meble dla dzieci już nie różnią się znacząco ogólną stylistyką w stosunku do mebli dla dorosłych.

Pojawiają się również meblozabawki, które są tworzone w taki sposób, by poza tradycyjną funkcją mogły służyć także do zabawy. Takie meble buduje się pod kątem badań psychologicznych nad rozwojem dziecka. Można dzięki nim skutecznie pobudzać rozwój psychoruchowy oraz intelektualny najmłodszych. Pojawiają się również przemyślenia, że już w niedalekiej przyszłości meblozabawki zrewolucjonizują sposób myślenia o zabawkach i jednocześnie o meblach, które nie będą już wyłącznie przedmiotem użytkowym.

Zakup mebli do pokoju dziecka na pewno trzeba sobie dobrze przemyśleć. Pamiętajmy, że nie liczą się wyłącznie walory estetyczne, ale funkcjonalność także ma spore znaczenie. Trzeba również dobrze wybierać materiały z jakiego meble są przygotowywane.

O serwisie

Stwórz swojemu Maluchowi idealny kącik, w któym będzie się z chęcią bawić, uczyć i odpoczywać. Wykorzystaj nasze porady i inspiracje do stworzenia niezwykłego, magicznego świata dziecka!

Galeria