Wyjątkowe meble do pokoju Twojego Malucha

Jakie wybrać do pokoju dla dziecka, a jakie dla dziewczynki? Kiedy urządza się pokój dla dziecka, to zwykle wybiera się pomiędzy tradycyjnymi meblami a takimi, które służą jednocześnie za łóżko, biurko i szafki (tzw. kombajny).

Cechy mebli-kombajnów dla dzieci

W ostatnim czasie meble-kombajny są udoskonalane tak, aby wygodne w użytkowaniu mogło być połączenie mebli do spania, pracy i przechowywania przedmiotów. Wybierając taki rodzaj mebla, można zaoszczędzić dużo miejsca, które w przypadku dziecka warto poświęcić na zabawę. Najczęściej w takich meblach są połączone jasne drewno, kolorowy laminat i satynowe aluminium.

Meble dla dziewczynki

Jeśli wybiera się meble tradycyjne, to ich rodzaj dostosowuje się do płci dziecka. Pokoje dla dziewczynek zwykle urządza się w stylu romantycznym. Podobnie jak pokoje dla niemowląt. Wybierane style to rustykalny, biedermaier albo eklektyczny.

Meble dla chłopca

Styl, jaki wybiera się do pokoju dla chłopca, odnosi się do stylistyki kolonialnej z elementami nawiązującymi do safari. Wykorzystywane są ciemne drewno, skóra juchtowa, surowe płótno. W przypadku wykorzystania elementów żeglarskich, stosowane akcenty to meble z mahoniu z mosiężnymi okuciami, róża wiatrów, krata, pasy w kolorach granatowo-białych lub czerwono-białych.

Dostępne są także takie projekty, które odnoszą się do najnowszej wiedzy ergonomicznej i do pojedynczych mebli, które budują stanowisko pracy ucznia.

Trzeba pamiętać, aby meble wybierane do wyposażenia domu czy mieszkania, były komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu. Muszą być funkcjonalne i wykonane z przyjaznych materiałów.

Ustawienie mebli

Jak wiadomo biurko musi stać tam, gdzie jest największy dostęp światła naturalnego. Jeśli światło będzie świeciło od tyłu, to może się odbijać od ekranu komputera, co jest bardzo niewygodne. Jeśli będzie padać od przodu, to zmęczy wzrok.

W przypadku meblowania poddasza, ścianka kolankowa biurka pod skosem powinna mieć 75 cm wysokości. Dla swobody użytkowania trzeba, aby miało ono 60-90 cm głębokości i 120 cm długości.

Aby można było mówić o odpowiedniej wysokości biurka, trzeba wziąć pod uwagę kąty: kąt między ramieniem a przedramieniem powinien wynosić 90 stopni. Przyda się też regulowany blat, ponieważ dzieci szybko rosną. Dzięki dobrej wysokości łatwiej jest utrzymać postawę i nie garbić się. W przypadku nauki i czytania dobry jest kąt 30 stopni, do pisania 15 stopni, a do malowania 5 stopni.

Wygodne i ergonomiczne krzesło też jest niezbędne. Aby pomagało zachować odpowiednią postawę ciała, powinno podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa. W ten sposób nogi będą umieszczone na ziemi.

Oświetlenie biurka

Dobre oświetlenie wymaga zastosowania lampy na środku sufitu albo ruchomych reflektorów na szynie. W przypadku tych drugich można aranżować na więcej sposobów.

Lampa biurkowa musi mieć ruchomą główkę i ramię. Powinna stać po przeciwnej stronie niż ręka pisząca, aby nie rzucała cienia.

Światło przyda się też przy łóżku, aby dziecko mogło czytać. W tej roli sprawdzi się kinkiet albo lampa stojąca.

O serwisie

Stwórz swojemu Maluchowi idealny kącik, w któym będzie się z chęcią bawić, uczyć i odpoczywać. Wykorzystaj nasze porady i inspiracje do stworzenia niezwykłego, magicznego świata dziecka!

Galeria