Dziecięce meble

Jakie meble najbardziej nadają się do dziecinnego pokoju? Aby umeblować pokój dla dziecka, trzeba to zrobić stopniowo. Chodzi o to, aby meble dostawiać po kolei, a nie wszystkie od razu. Na sam początek dziecku przyda się oczywiście łóżeczko oraz komoda, na której da się umieścić przewijak. Oprócz tych podstawowych dziecinnych mebli można jeszcze ustawić w pokoju jakąś sofę albo fotel, aby można było usiąść. Tyle wystarczy na początek, bo przecież małemu dziecka wiele nie potrzeba. Kiedy zacznie rosnąć, powoli można dokładać kolejne elementy umeblowania. Dla bezpieczeństwa dobrze jest położyć w dziecinnym pokoju miękki dywan, na którym dziecko będzie komfortowo uczyło się chodzić.

Jeśli ktoś czuje taką potrzebę, to rzecz jasna może ustawić w pokoju od razu zestaw mebli, ale po kilku latach okaże się, że można było poczekać, ponieważ dziecko już ma swój gust i nie będzie chciało korzystać z mebli we wzory wybrane przez rodziców. Trzeba pamiętać o tym, że pokój dziecinny nie powinien być przeładowany elementami, które będą rozpraszać jego uwagę. Ponadto dobrze, aby był utrzymany w jasnej kolorystyce.

Jeśli dziecko jest już na tyle duże, że może wypowiedzieć swoje zdanie, to najlepiej z nim samym wybierać odpowiednie meble. Oczywiście niektóre kwestie pozostają wyłącznie na głowie rodziców, np. wybór producenta, który oferuje meble dobrej jakości, trwałe i z długą gwarancją oraz wszystkimi atestami. To także rodzice muszą zdecydować, jakie będzie rozstawienie poszczególnych mebli w pokoju. Muszą tak zaprojektować pomieszczenie, aby zmieścić w nim łóżko, szafę, regał z szafką oraz biurko. Przyda się też osobne miejsce na zabawki, np. osobna skrzynia czy szafka, oczywiście na ile to możliwe.

Przed zakupem trzeba także zastanowić się na jak długi czas takie meble będą przydatne. Motywy z bajek czy typowo dziecięce meble przestaną być modne po kilku latach, przez co przestaną podobać się dzieciom. Jeśli dziecko koniecznie chce mieć w pokoju jakieś elementy z ulubionych bajek, to zawsze można mu stworzyć dekorację, którą da się po jakimś czasie zmienić, np. nakleić na ścianę tapetę.

Jeśli chodzi o biurko dla dziecka, to powinno ono mieć wysokość, którą da się regulować. Dzięki temu czy to dziecko 5-letnie, czy 10-letnie będzie mogło wygodnie spędzać przy nim czas. Nie może ono być zbyt małe dla dziecka, przestrzeń przeznaczona do użytkowania to 140 cm długości i 60 cm głębokości. Również fotel albo krzesło muszą być regulowane (na wysokość, w łokietnikach oraz podparciu lędźwiowym). Dla najmniejszych dzieci lepiej wybrać mały stolik zamiast biurka, a potem można go wykorzystać jako np. szafkę nocną.

W pokoju przeznaczonym dla dzieci dobrze by było, aby półki były zawieszone dość nisko. Dzięki temu mały użytkownik będzie mógł z nich korzystać bez przeszkód. Kiedy maluch podrośnie, można także zmienić miejsce umieszczenia półek i przewiesić je 20 cm wyżej.

Podział przestrzeni to ważny aspekt. Trzeba wydzielić miejsce na zabawę, na sen i odrabianie lekcji. Pomieszczenie musi przede wszystkim bezpieczne oraz wygodne.

O serwisie

Stwórz swojemu Maluchowi idealny kącik, w któym będzie się z chęcią bawić, uczyć i odpoczywać. Wykorzystaj nasze porady i inspiracje do stworzenia niezwykłego, magicznego świata dziecka!

Galeria