Jak wybrać bezpieczne meble dla dziecka?

Meble w dziecięcym pokoju muszą być nie tylko ładne i praktyczne, ale przede wszystkim musza być one bezpieczne. warto sprawdzić na co zwracać uwagę, gdy kompletuje się wyposażenie pokoju dla dziecka. W czasie aranżacji dziecięcego kącika czy pokoju skupiamy się głównie na estetyce oraz funkcjonalności. Zależy nam, by meble były ładne i pasowały do całego wnętrza. Zwracamy uwagę także na ilość miejsca do przechowywania ile uda się nam stworzyć. Nie można jednak zapominać, że taką ważną kwestią jest także bezpieczeństwo naszego dziecka. Szczególnie, gdy chodzi o niemowlaków wybór dobrego jakościowo produktu jest bardzo ważne, muszą być one przygotowane z dobrych materiałów, ich trwałość może być potwierdzona różnorakimi certyfikatami, które będą potwierdzać przestrzeganie norm.

Bezpieczna konstrukcja

Szukając wyposażenia dla pokoju dziecka nie powinniśmy zostawiać sobie zakupów na ostatnią chwilę. Warto będzie zaplanować wcześniej takie zakupy, by zobaczyć różnorakie propozycje i zobaczyć jak dane meble wyglądają, jaką mają budowę i właściwości. Musimy przede wszystkim sprawdzić sobie narożniki półek, komór czy łóżek, czy są one zaokrąglone i dzięki temu będzie minimalizowane ryzyko urazu przy uderzeniu. Ważne by meble miały prostą konstrukcję i nie miały niebezpiecznych otworów czy mechanizmu, do którego maluch sam wsunie rekę i zrobi sobie krzywdę. Szuflady jeśli się pojawiają powinny mieć taki system, który właściwie uniemożliwi dziecku otwarcie. Przed zakupem sprawdzajmy dokładnie te meble jakie chcemy wybrać.

Materiały i skład chemiczny

Przed zakupem sprawdzamy także bezpieczeństwo oraz skład materiałów, z których produkty są wykonywane. Musi być to naturalny surowiec i najlepiej ekologiczny. Podobnie farby użyte do malowania nie mogą mieć w składzie metali ciężkich i szkodliwych substancji, ponieważ dziecko mogłoby je wydychać. Mogłoby to prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Niezbędne certyfikaty

Każdy produkt dla najmłodszych powinien również być opatrzony zestawem atestów. Tak jak w przypadku mebli i innych elementów wyposażenia pokoju. Podstawowy certyfikat to Polskie Normy, które oznaczają, żę produkt spełnia wymogi jakie są stawiane konkretnym produktom. Może być to rozszerzone o zgodność z normą Europejską lub Międzynarodową. Tworzywa, z których wykonane będą wykonane powinny być dodatkowo sprawdzone przez Państwowy Zakład Higieny. To obowiązkowe szczególnie jak chodzi o farby, lakiery czy kleje, które jak wiadomo są takim elementem wymagającym dokładnego sprawdzenia. Powszechnie znany certyfikat to CE, który potwierdza europejskie normy wykonania produktu, ale także sposób jego zapakowania oraz transportowania. Jeśli dla kogoś ważne będą elementy ekologiczne ważny będzie również certyfikat FSC, który zapewnia, że produkt jest z drewna, które pochodzi z lasów, które prowadza odpowiedzialną gospodarkę leśną.

Wybierając meble dla maluchów bardzo ważne będzie kierowanie się zdrowym rozsądkiem i szukanie dobrych mebli, ale z atrakcyjną ceną.

O serwisie

Stwórz swojemu Maluchowi idealny kącik, w któym będzie się z chęcią bawić, uczyć i odpoczywać. Wykorzystaj nasze porady i inspiracje do stworzenia niezwykłego, magicznego świata dziecka!

Galeria