Jak urządzić wspólny pokój dla chłopca i dziewczynki?

Urządzenie pokoju dziecięcego może być sporym wyzwaniem, ponieważ musi to być jednocześnie sypialnia, bawialnia oraz garderoba. Sytuacja będzie trudniejsza, gdy razem mieszkać będzie rodzeństwo, szczególnie innej płci. Jeśli jednak mamy trochę kreatywności można przygotować ciekawy pokój, gdzie będzie praktycznie i pomysłowo. Jak to zrobić?

Jak wybrać łóżka?

Gdy dzieci są mniejsze najczęściej łatwiej stworzyć przytulny pokoik. Najważniejsze będą łóżka. Jeśli oboje są maluchami sprawdzają się między innymi łóżeczka turystyczne. Gdy będzie się potrzebować więcej miejsca można je złożyć a rozstawić na noc. Dla starszych dzieci warto wybrać klasyczne łózka pojedyncze w formie tapczanika. Jeśli chcemy zaoszczędzić przestrzeń łózka piętrowe będą bardzo dobrym wyborem. To opcja, która dobrze się sprawdza, ponieważ dodatkowo będzie można nie tylko zadbać o mode, ale również o każdy cm2 powierzchni.

Miejsce na zabawki

Pokój dziecięcy będzie szybko zmieniał się w tor przeszkód, jeśli nie będzie zorganizowanego miejsca na zabawki. Ponieważ w pokoju będzie trwała walka robotów i samochodów z lalkami i misiami dobrze będzie rozdzielać zabawki i układać je po tej stronie gdzie dziecko stacjonuje. Można także pomyśleć o stworzeniu takiej opcji, gdzie będzie wspólne miejsce na wspólne zabawki.

Własna przestrzeń

Starsze dzieci będą chciały mieć więcej własnej przestrzeni jak między innymi półki, komody czy biurka. Rodzeństwo pomimo mieszkania w jednym pokoju powinno mieć osobną szafkę na ubrania i własne biurko. To drugie jest ważne z punktu widzenia praktyczności, możliwe, że oboje będą chcieli odrabiać lekcje i wtedy nie można sobie nawzajem przeszkadzać.

Kolory i dekoracje

Dość często pojawia się pytanie jaki powinien być kolor ścian w pokoju rodzeństwa. Wydaje się, że taką najlepszą opcją jest sytuacja, w której rodzeństwo samo wybiera kolor. Jeśli będą to dwa różne kolory to będzie można dzielić pokój na dwie części i na poszczególnych jego biegunach konkretny kolor będzie można wykorzystywać. Często występuje łączenie błękitu z różem czy zieleni z fioletem i taka forma estetyczna także jest w stanie się sprawdzić.

Jeśli dzieci są miłośnikami jakieś bajki czy sportu mogą mieć plakaty nawiązujące do tego. Takim dobrym pomysłem jak się wydaje jest zawsze fototapeta, która będzie poprawiać osobowość dziecka. Jeśli pokój będzie wąski i długi nie dzieli się go wzdłuż, ale w poprzek. W ten sposób uzyska się bardziej autonomiczne pokoiki. Można rozdzielić je regałem na książki czy niską gipsowa ścianką, na której może stanąć lampka.

Praktyczne dodatki

Także dodatki i akcesoria to elementy, którymi będzie można dzielić przestrzeń dla dzieci. Obecnie modne są między innymi tekstylia, które nawiązują do bajek Disneya. Jeśli tylko mamy trochę oleju w głowie i pomysłów może się okazać, że urządzenie pokoju dziecka nie jest wcale takie drogie. Jednocześnie wykorzystując swoje zdolności plastyczne można stworzyć lepsze wnętrza niż inni wykonają dla nas w ramach swojej pracy projektanta.

O serwisie

Stwórz swojemu Maluchowi idealny kącik, w któym będzie się z chęcią bawić, uczyć i odpoczywać. Wykorzystaj nasze porady i inspiracje do stworzenia niezwykłego, magicznego świata dziecka!

Galeria