Inspiracje Montessori w pokoju dziecięcym. Dla każdego!

Każdy rodzic ma taki moment, w którym trzeba pomyśleć o urządzeniu pokoju dla dziecka. Zadanie będzie o tyle trudne, że im mniejsza jest powierzchnia tym gorzej. Są jednak sposoby, dzięki którym będzie można jakoś uporządkować takie wnętrze. Można tutaj mówić o metodzie Mari Montessori.

To osoba, która wierzyła, że ład i porządek sprawią, żę dziecko będzie miało poczucie bezpieczeństwa i dlatego chciała promować takie podejście. Opracowała system edukacyjny, w ramach którego wszystko ma swoje miejsce. Dotyczyło to również aranżacji przestrzeni. Budynki przedszkoli jakie były przez nią prowadzone realizowano w taki sposób, że występował tam podział na różne strefy: odpoczynku, pracy, zabawy. Taka kategoryzacja sprawiała, że łatwiej było wszystko uporządkować, stosując takie zasady można było stworzyć również idealny pokoik dla dziecka.

Miejsce do odpoczynku

Łóżeczko w takim wnętrzu nie tylko służy do spania. Może to być miejsce zabawy, rozmów, czytania książek. Jest to tak naprawdę baza, która jako najważniejsza wspierać będzie poczucie bezpieczeństwa. W styl wpisują się teraz łóżka domki albo też łóżka drewniane ze skrzynią bądź bez niej. Zasada jakiej trzeba się trzymać będzie taka, że dziecko powinno samodzielnie wchodzić i wychodzić z łóżka. Przy dzieciach starszych postawić można na łóżka na antresoli.

Strefa przebierania

Garderoba w takim pokoju może mieć kształt inny niż klasyczna szafa. Wydaje się, że dobrym pomysłem będzie ustawiony na widoku wieszak, który będzie podobny do sklepowego. To opcja, która wymaga nieco więcej miejsca, ale może uczyć dziecko uporządkowania.

Miejsce do pracy lub nauki

Tutaj najważniejszy będzie stoli i krzesełko. Muszą one być dopasowane do wzrostu dziecka. zgodnie z zasadą Marii Montessori meble powinny być drewniane i raczej lekkie. Warto także stawiać na akcesoria, które umilą czas spędzany przy stoliku. to miejsce bardzo ważne, dziecko się tam rozwija, warto postawić także na dodatki wykonane z naturalnych materiałów.

Miejsce do zabawy

Przede wszystkim będzie to dywan, dlatego warto dbać o to, by był on miękki oraz przytulny. Jako dodatek stosujemy poduszki, im więcej ich będzie tym lepiej. na zabawki trzeba przygotować sobie pudełka, kosze, skrzynie czy półki. Każda rzecz w pokoju inspirowanym pomysłami Montessori powinna mieć swoje miejsce. Chodzi o to, by dziecko nauczyło się uporządkowania i zawsze widziało, gdzie ma odkładać tą rzecz, którą w danym momencie trzyma w reku.

W pokoju dziecka warto także stworzyć miejsce, gdzie będzie następowało czytanie książek. Może to być pufa czy fotel typu fatty i kilka półek drewnianych. Jeśli chodzi o pokój Montessori musza być także ozdoby. Stawia ona na plakaty, rysunki dziecka, wieszaki, naturalne firany, dywany, lustra. Powinna być także przynajmniej jedna roślinka, o którą dziecko powinno uczyć się dbać samemu. Tworząc pokój z tymi zasadami powinno się stworzyć eleganckie wnętrze, które rzeczywiście będzie przytulne i dziecko będzie się w nim dobrze czuło, będzie tam bezpieczne.

O serwisie

Stwórz swojemu Maluchowi idealny kącik, w któym będzie się z chęcią bawić, uczyć i odpoczywać. Wykorzystaj nasze porady i inspiracje do stworzenia niezwykłego, magicznego świata dziecka!

Galeria