Remont pokoju dziecięcego – od niemowlaka do przedszkolaka

Nie tak dawno szykowaliśmy pokoik dla noworodka. Dziś potrzeby szybko się zmieniają i dziecko już nie jest niemowlakiem. Staje się bardziej samodzielne i rozpoczyna naukę. Jak więc wykonać remont pokoju, który zmieni się z pokoju niemowlaka na pokój przedszkolaka. Mówi się, że dzieci rosną zdecydowanie za szybko. Do tej pory trzeba było zrobić za nie wszystko teraz słychać: Ja sam. Zmieniają się potrzeby dziecka. Jak więc pokój przedszkolaka powinien wyglądać?

Dziecięce łóżeczko

Łóżeczko ze szczebelkami będzie najczęściej zbyt małe dla dziecka w wieku przedszkolnym. Pora wybrać łóżeczko dla starszaka. Można się decydować na model 140 na 70 albo klasyczne łóżko 200 x 90. W tym drugim przypadku mebel będzie służył nam znacznie dłużej. Trzeba pamiętać, że z początku łóżko powinno mieć blokadę przed spadnieciem.

Meble – regały i półki

To, że nasze dziecko z niemowlaka stało się przedszkolakiem nie będzie oznaczać, że trzeba się pozbywać mebli z pokoju. Wystarczy zmienić ich zastosowania. Można nieco odświeżyć pokój, wprowadzić nowe elementy i pokazać, że to pokój dorastającego dziecka. Dziecko w wieku około 3 lata będzie zbierać różne rzeczy, przegląda książeczki. Dlatego warto będzie przygotować dla niego niewielki regał, gdzie będzie miejsce na pojemniki, w których znajdować się będą zabawki. Jeśli mamy komodę, gdzie wcześniej był przewijak obecnie można zrobić tam miejsce na maskotki, samochodziki czy lalki. W szufladach poza ubrankami dobrze będzie zrobić miejsce na przybory do rysowania. Warto będzie również postawić na niewielki stolik, gdzie będzie można swobodnie rysować, malować i bawić się, ciekawym rozwiązaniem do rysowania może być tablica ścienna.

Malowanie i dekoracja ścian

Główny etap remontu jaki będzie do wykonywania to malowanie ścian. Warto wybrać neutralny kolor, który będzie tłem dla różnych dodatków, jakie w takim pokoju mogą się pojawić. Jeśli dziecko ma coraz więcej do powiedzenia, upiera się na jakiś kolor warto będzie spełnić jego marzenie. Gdy kolor jest mocny można pomalować nim jedną ścianę. Przedszkolaki mogą mieć także swoje upodobania gdy chodzi o bajkę czy bohatera. Częściej przewija się zamiłowanie do gazetek, gdzie są plakaty. Jeśli jednak nie chcemy zniszczyć ścian będzie można takie plakaty oprawiać w ramki.

Oświetlenie

W pokoju zmieni się kwestia zapotrzebowania na oświetlenie, szczególnie w miejscach do zabawy i rysowania. Stolik dziecka powinien być dobrze oświetlony najlepiej lampką na biurko. Dzięki temu zadbamy o oczy malucha. Wciąż można jednak zostawić nocną lampkę z niemowlęcych czasów. Będzie to pomoc przy samodzielnym zasypianiu.

Dywan

Główny element pokoju przedszkolaka to dywan, który będzie miejscem zabaw i spędzenia wolnego czasu. Tutaj powstają konstrukcje z klocków, organizowane są wyścigi samochodowe czy gotowanie w dziecięcej kuchni, dywan to miejsce spotkań z przedszkolnymi przyjaciółmi. Dobry dywan musi być wytrzymały, estetyczny miły w dotyku i co bardzo ważne łatwy do utrzymywania w doskonałej czystości.

O serwisie

Stwórz swojemu Maluchowi idealny kącik, w któym będzie się z chęcią bawić, uczyć i odpoczywać. Wykorzystaj nasze porady i inspiracje do stworzenia niezwykłego, magicznego świata dziecka!

Galeria