Styl retro w dziecięcym pokoju

Urządzenie pokoju dla dziecka to bardzo ważna sprawa, która pozostaje na głowie rodziców. Trzeba wziąć pod uwagę funkcjonalność i komfort użytkowania. Ponadto całość powinna ładnie się prezentować i przyciągać uwagę dziecka. W propozycjach można znaleźć motyw księżniczki albo marynarski. Jeśli ktoś stawia na oryginalność, to może wybrać styl retro. Wydaje się, że nie jest to prosty sposób, ale tak naprawdę wiąże się on ze świetną zabawą.

Styl retro – definicja

Aby wiedzieć, co zawiera styl retro, trzeba podać jego definicję. Meble pochodzące z czasów Ludwika XIV oraz te z lat 80. XX wieku to tak samo meble w stylu retro. Jednak przecież różnią się one od siebie. Dlatego też na początku trzeba po prostu określić, który stary styl ma dominować w pokoju dziecka. Można wziąć pod uwagę wiktoriańską Anglię albo polskie dworki z początku XX wieku, można też wykorzystać prosty styl wiejskich mebli. Czym innym jeszcze są meble z lat 50. pochodzące z USA. Zabawa stylem to świetna sprawa, która pozwala łączyć różne elementy na zasadzie eklektyzmu.

Meble do pokoju retro

Meble, mające się znaleźć w pokoju w stylu retro, to ważna rzecz. Można np. wykorzystać szafę w stylu z lat 40. – prostą i oryginalną. Żeby pokój mógł przypominać styl retro, wystarczy jeden element, charakterystyczny dla dawnej epoki (np. łóżko, które znajduje się zwykle w centrum). Takie łóżko powinno być kute, wykonane w prosty sposób, drewniane i stylizowane. Współczesne kanapy zdecydowanie nie pasują do retro. Podobnie regały i szafki na książki wykonane w prosty sposób będą się nadawać.

Retro to tak naprawdę nie tylko meble. Dużo ważniejsze okazują się dodatki, do których meble są tylko podkładką. Trzeba pamiętać, aby nie były one nowoczesne ani w kolorze venge. Pasować będą dodatki białe albo drewniane. Jeśli mają nawiązywać do lat 50. w USA, to można eksperymentować z kolorami. Można wtedy posłużyć się pastelami, ale trzeba pamiętać, że to meble będą ozdobą, a dodatków nie może być zbyt wiele.

Kolor ścian w stylu retro

Kolor ścian zależy od tego, który nurt retro zostanie wybrany. Nie trzeba bać się białych ścian przy jednoczesnym wykorzystaniu białych mebli. Można je połączyć, bo przecież koloru pokojowi i tak nadadzą dziecięce zabawki. Biel na ścianach i biel na meblach mogą zostać ubogacone przez charakterystyczne dodatki, a kolor ten bardzo pasuje do retro.

Jeśli jednak ktoś wybierze kolor ścian inny niż biały, to koniecznie musi wykorzystać pastele. Ewentualnie tapety umieszczone na jednej ścianie. Może to być tapeta w małe kwiatki. A jeśli tapeta ma się znajdować na wszystkich ścianach, wówczas musi być dobrana dokładnie do stylu retro. Dobrze jest przypomnieć sobie tapety w stylu dziadków i na nich się wzorować.

Urok w dodatkach

To dodatki odpowiadają za ostateczny efekt charakteryzujący pokój. Są to firanki, oświetlenie, dywan, pościel, narzuty. Dla dziewczynki można dobrać falbanki i koronki, pastelowe kolory, wzory patchworkowe, drobne kwiaty. W przypadku chłopców trzeba postawić na prostotę. Sprawdzą się tu kratka, paski i geometryczne wzory.

O serwisie

Stwórz swojemu Maluchowi idealny kącik, w któym będzie się z chęcią bawić, uczyć i odpoczywać. Wykorzystaj nasze porady i inspiracje do stworzenia niezwykłego, magicznego świata dziecka!

Galeria